herozone

blog o komiksach i superbohaterach

KOMIKSY RECENZJE

Kto nienawidzi Batmana i dlaczego?


…przychodzi wielka odpowiedzialność.

Przez jego ślepe podążanie za złoczyńcami, powoduje jeszcze więcej cierpień i tragedii niż np. Joker czy Bane. Gdyby nie było Batmana, paradoksalnie Gotham byłoby spokojniejszym miejscem do życia dla zwykłych ludzi. To, co kiedyś Bruce Wayne zaczął jako jednoosobową krucjatę przeciw złu, z biegiem czasu przekształciło się w pseudo wojskową operację. Batman pełni rolę generała i naczelnego stratega. Dlatego tak dobrze współpracuje mu się z Batwoman, byłą wojskową przyzwyczajoną do wykonywania rozkazów, a wielkie problemy ma z młodymi ludźmi, którzy nie znoszą autorytetów. Świetnym przykładem jest tutaj Jason Todd. Od samego początku kwestionował on wiele rzeczy, których próbował nauczyć go Batman, zadawał pytania i miał w wielu kwestiach swoje zdanie. To bardzo Mrocznemu Rycerzowi nie pasowało.

batman/spoilerWłaśnie takie podejście doprowadziło do konfliktu ze Spoiler, nie była ona zadowolona, że po śmierci Tima Batman nadal kontynuuje swoją misję, wciągając w nią kolejnych młodych ludzi. Bo gdzie leży granica, do której zdolny jest on się posunąć? Stracił Jasona, stracił Tima, a nadal brnie dalej. Czy Batman jest koniecznie potrzebny, czy lepiej byłoby powiesić pelerynę na kołku i udać się na emeryturę? Jednak dla niego to nie jest możliwa alternatywa. Bruce chce walczyć do końca.

Każdy z członków ekipy Batmana mógłby mieć zupełnie inne życie. Niekoniecznie doskonałe, ale zupełnie inne. Przez przynależność do tego zespołu, tracą swoje najlepsze lata, skacząc po dachach i nocą walczą z bandytami, zamiast się wysypiać albo chodzić na imprezy. Batman okrada ich z młodości, z beztroskich lat kiedy świat wydaje się cudowny, a problemy dalekie. Tak jak twierdzi First Victim, to Batman jest największym złoczyńcą w Gotham.

Co najgorsze inspiruje on innych. Mam na myśli teraz Kate Kane, czyli Batwoman. Jest ona kuzynką Bruce’a, byłą wojskową zwolnioną z wojska za homoseksualny związek. Po powrocie do cywila, wraz ze swoim ojcem, także wojskowym, postanowiła, tak jak Batman walczyć z przestępczością zakładając kostium i maskę. Poza Batmanem to właśnie Kate jest drugim najważniejszym bohaterem tego wydania. Druga historia wchodząca w skład tego zbioru skupia się całkowicie na niej i jej początkach jako zamaskowanej pogromczyni bandziorów.

batwomanKate opiekuje się młodymi podopiecznymi i próbuje ich zrozumieć. Pomimo podobnych doświadczeń (podobnie jak Bruce była światkiem śmierci bliskich osób), zupełnie inaczej niż on podchodzi do życia, nie boi się emocjonalnie zaangażować. Bruce ciągle żyje w mroku, Batman jest prawdziwy, a jego przebraniem jest Bruce Wayne, który przestał żyć tragicznej nocy, gdy zabito jego rodziców. Wtedy narodził się Batman, człowiek, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Często jego działanie ma drugie dno, jest przesadnie nieufny i uparty. To nie jest superbohater, Batmana najlepiej opisuje termin antybohater.

CZYTAJ TAKŻE: Antybohaterowie – dlaczego są popularni?

Najnowszy tom zbiorczy Detectives Comics jest ciekawą lekturą, która pozwala nam zagłębić się w zagadnienia, które rzadko spotykamy w komiksie: W jakim stopniu bohaterowie odpowiedzialni są za los ofiar swoich przeciwników? Sam Syndykat wygląda bardzo ciekawie, i nie pojawia się w przygodach Batmana po raz ostatni. Polecam ten komiks każdemu fanowi Batmana, ponieważ pokazuje nam, że Bruce jak każdy człowiek ma swoje wady, ułomności a czasem potrafi być uparty i irytujący.

Syndykat Ofiar ukazał się na rynku 14 marca nakładem wydawnictwa Egmont.


Pages ( 2 of 2 ): « Poprzednia 1 2

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komiksami i superbohaterami interesuję się od dziecka. Postanowiłem rozwijać swoją pasję oraz dzielić się nią z innymi. W ten sposób powstał projekt Herozone. Zapraszam do lektury, do komentowania i do wspólnego delektowania się światem superbohaterów.